Wielkanoc 2024

Niech radość z narodzin nowego życia, które symbolizuje Zmartwychwstanie Chrystusa, wypełni Wasze domy i serca. Życzymy Wam obfitości wszelkich łask, zdrowia, pomyślności oraz niezapomnianych chwil w gronie najbliższych. Niech Wielkanoc będzie dla Was czasem wzmacniania więzi, otuchy i spokoju. Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Życzy Zarząd Stowarzyszenia oraz redaktor strony internetowej.

OGŁOSZENIE

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry, zapraszam na Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2023 rok, które odbędzie się 26 marca 2024 roku (wtorek) o godz. 19.00 w Remizie OSP w Tarnogórze. Porządek zebrania zostanie przedstawiony na zebraniu. Podczas spotkania, uczestnicy będą mogli uiścić składkę członkowską za rok 2024, w kwocie 10 zł od osoby. 

Prezes Zarządu SPT – Edward Kak

Boże Narodzenie 2023

Drodzy Przyjaciele.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku pragniemy Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia pełne radości, spokoju i nadziei. Niech te Święta będą czasem refleksji nad wartościami, które niesie ze sobą Boże Narodzenie, a Nowy Rok niech otworzy przed Wami nowe możliwości i pełen sukcesów kolejny etap życia. Życzymy Wam spełnienia marzeń, siły do pokonywania trudności oraz nieustającego zapału.

Niech Nowy Rok przyniesie Wam wiele radosnych chwil, sukcesów w realizacji projektów oraz satysfakcji z osiągniętych celów. Życzymy Wam, aby każdy dzień przynosił nowe inspiracje, a Wasza praca dla Stowarzyszenia była owocna i pełna satysfakcji. 
Cieszymy się, że możemy być częścią tej wspaniałej społeczności, tworzonej przez Waszą pasję i zaangażowanie.

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry – Edward Kak,
Zarząd SPT i administrator … Czytaj dalej…

Uczciliśmy Święto Niepodległości.

11 listopada 2023r, z okazji narodowego święta wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry Piotr Gałdyś i strażacy „OSP Tarnogóra” z prezesem Józefem Młynarskim, złożyli wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia dla społeczności wsi.

Remont kapliczki.

Rozpoczął się remont zabytkowej kapliczki, która od lat kryła w sobie nie tylko modlitwy, ale i ślady czasu. Miejscowi mieszkańcy postanowili przywrócić dawny blask tej sakralnej budowli, a prace remontowe są już w pełnym toku. Kapliczka, pełniąca funkcję ducha tej społeczności, przyciąga uwagę swoją unikalną architekturą i głębokimi korzeniami historycznymi.

Znajdująca się na skrzyżowaniu dróg, przez lata była świadkiem ważnych chwil w życiu mieszkańców oraz miejscem skupienia i refleksji. Decyzja o przeprowadzeniu remontu narodziła się z troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz pragnienia przekazania kolejnym pokoleniom piękna i znaczenia tej kapliczki.

Odkrycie archeologiczne sprzed tysięcy lat.

W 1910 roku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej otrzymało bardzo ciekawy eksponat od amatorsko zajmującego się archeologią nauczyciela z Rudnika. Było to naczynie gliniane odnalezione na terenie wsi Tarnogóra. Poniżej przedstawiamy opis tego znaleziska przygotowany przez pracownika muzeum panią Magdalenę Krzemińską. Korzystając z okazji pragniemy w imieniu Stowarzyszenia oraz oczywiście mieszkańców Tarnogóry podziękować dyrekcji Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej i wszystkim zaangażowanym pracownikom za udostępnione materiały.

  • Glina, wys. 60 cm, maks. średnica brzuśca 51 cm, średnica wylewu 36 cm, średnica dna 24 cm
  • późny okres rzymski (III-V w. n. e.), kultura przeworska
  • zbiory Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, nr inw. MPA-406

Wojenna rocznica

„…Jest niedziela 23 kwietnia 1944 roku, godzina 19,38. Na lotnisku Campo Cassale samolot Halifax JP 224 startuje w swój rejs do okupowanej Polski – z zaopatrzeniem dla partyzantów. Załoga samolotu była doświadczona i zgrana, wojna trwała już kilka lat, ci młodzi ludzie wiele widzieli i doświadczyli, nie wiedzieli o jednym, że za kilka godzin czekają ich przeżycia, które odcisną się piętnem na całe ich późniejsze życie…”.

Załoga Halifxa JP 224 liczyła 7 osób:

  • Thomas Storey – „Tommy” pilot –dowódca -/Anglik/,
  • Eddie Elkington-Smith – „Eddie”- bombardier, II pilot -/ Anglik/
  • Oscar W. Congdon –“Hap” –nawigator -/Kanadyjczyk/,
  • Walter G. Davis – “Wally” – radiotelegrafista – /Anglik/,
  • Chales J.Keen – “Charlie” – … Czytaj dalej…

Naprawdę warto…

  Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry  zaprasza do Bibioteki Publicznej Nowej Sarzynie ul. Jana Matejki 5 w celu zapoznania się z wystawą fotogramów autorstwa Janusza Motyki oraz rysunków autorstwa uczniów szkół  z terenu gminy Nowa Sarzyna. Wystawa powstała w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa ,, Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” . Wystawa będzie czynna do 15 mają 2022 roku. Serdecznie wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Zaproszenie

Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry zaprasza w dniu 13 kwietnia 2023 roku o godzinie 11:00 na uroczysty wernisaż wystawy w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” który odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Nowej Sarzynie – „Centrum Kultury i Biblioteka” na ul. Jana Matejki 5.
Serdecznie wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry