

W 1910 roku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej otrzymało bardzo ciekawy eksponat od amatorsko zajmującego się archeologią nauczyciela z Rudnika. Było to naczynie gliniane odnalezione na terenie wsi Tarnogóra. Poniżej przedstawiamy opis tego znaleziska przygotowany przez pracownika muzeum panią Magdalenę Krzemińską. Korzystając z okazji pragniemy w imieniu Stowarzyszenia oraz oczywiście mieszkańców Tarnogóry podziękować dyrekcji Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej i wszystkim zaangażowanym pracownikom za udostępnione materiały.
Zachęcamy do obejrzenia pilotażowego odcinka serialu „Diabeł Łańcucki”.
Pierwszy, 45-minutowy odcinek „Diabła Łańcuckiego” powstał na podstawie powieści o tym samym tytule Jacka Komudy za pieniądze darczyńców (ponad 800 tys. zł), zgromadzone przez mającą siedzibę w Malawie koło Birczy Fundację Ułani Króla Jana. Producent nie ma jednak środków na dokończenie serialu, dlatego rozmawia … Czytaj dalej…
Nie jestem wrażliwa na lata umizgi,
zima też bez zagadek na ogół,
Lecz opętana innym zjawiskiem
wypatrzyłam – trzy jesienie co roku.
..oOo..
Ta pierwsza – świąteczna, gdy koniec i kwita
z porządkami wczorajszego lata,
i liście fruwają jak strzępy zeszytów,
a dymek zanosi słodkawym … Czytaj dalej…
TUTAJ do pobrania formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić i przekazać do wcześniej wymienionych osób.
16 maja 1848 roku dekretem władz galicyjskich Jan Andrzej Pelar otrzymał koncesję na utworzenie „handlu książek muzykaliów jako też przedmiotów innych sztuk pięknych w obwodowym mieście Rzeszowie”. Księgarnia działa do dzisiaj i jest najprawdopodobniej najstarszą w Polsce, nieprzerwanie działającą od momentu założenia.
Oficjalnie księgarnia zaczęła funkcjonować prawdopodobnie 1 grudnia 1848 roku. Właściciel informował o tym przyszłych klientów w specjalnym obwieszczeniu (pisownia oryginalna):
– Podając do publicznej wiadomości mam zamiar zalecić się gotowością przyjmowania wszelkich … Czytaj dalej…
10 listopada 2017 odbędzie się odsłonięcie tablicy informacyjnej, która opowiada o historii Tarnogóry od powstania aż po dzień dzisiejszy. Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej uroczystości, uchylając rąbka tajemnicy i przedstawiając już dzisiaj wygląd informatora oraz treść. Mamy nadzieję, że tablica przyczyni się do uporządkowania informacji na temat historii wsi.
Serdecznie zapraszamy do Starej Skrzyni, gdzie pojawiły się nowe dokumenty sprzed stu lat oraz galerie – tutaj m.in. dodano nowe zdjęcia do „lat siedemdziesiątych”, oraz powstała z nadzieją na dalszy rozwój galeria przedstawiająca mieszkańców wsi w mundurach, jak można się domyślić to przeważnie mężczyźni choć… nie tylko. Zwracam się do wszystkich z prośbą o identyfikację swoich ojców, dziadków i … Czytaj dalej…