Archiwum kategorii: Inne

Trzy jesienie…


Nie jestem wrażliwa na lata umizgi, zima też bez zagadek na ogół, Lecz opętana innym zjawiskiem wypatrzyłam - trzy jesienie co roku.

..oOo..

Ta pierwsza - świąteczna, gdy koniec i kwita z porządkami wczorajszego lata, i liście fruwają jak strzępy zeszytów, a dymek zanosi słodkawym błękitem. jak mokro, jak pstro, ile światła.

..oOo..

Już pierwsze do tańca zbiegają się brzózki w przejrzystym stroiku na barkach, strząsają pośpiesznie ulotne swe łezki na sąsiadkę, ot tak, przez parkan.

..oOo..

Lecz bywa to ledwie zadatek splendoru, liczone minuty - i oto mknie druga - posępna, jak lekcja pokory, z nieodwracalnością nalotu.

..oOo..

I wszyscy od razu i bledsi, i starsi, zdewastowany szyk letni, a trąb złocistych marsz coraz dalszy w zapachu odlata, w mgłach rzednie...

..oOo..

W tych woniach stygnących, w kotarach tumanu twarda jakaś czai się wieść. wiatr szarpnął, odsłonił - i stało się samo, że wszyscy pojęli: to kończy się dramat, to nie trzecia jesień, to śmierć.

/Anna Achmatowa/

A kiedy się wypełniły dni…

23 Grudnia 2018 – Dniem Żałoby Narodowej

Ważne ogłoszenie

ogloszenie

TUTAJ do pobrania formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić i przekazać do wcześniej wymienionych osób.

Zasłyszane: Najstarsza księgarnia w Polsce jest w Rzeszowie

Jan Pelar - założyciel pierwszej księgarni w Rzeszowie

Jan Pelar - założyciel pierwszej księgarni w Rzeszowie

16 maja 1848 roku dekretem władz galicyjskich Jan Andrzej Pelar otrzymał koncesję na utworzenie „handlu książek muzykaliów jako też przedmiotów innych sztuk pięknych w obwodowym mieście Rzeszowie”.  Księgarnia działa do dzisiaj i jest najprawdopodobniej najstarszą w Polsce, nieprzerwanie działającą od momentu założenia.

Oficjalnie księgarnia zaczęła funkcjonować prawdopodobnie 1 grudnia 1848 roku. Właściciel informował o tym przyszłych klientów w specjalnym obwieszczeniu (pisownia oryginalna):

Podając do publicznej wiadomości mam zamiar zalecić się gotowością przyjmowania wszelkich obstalunków i zamówień literackich i możliwość moja o dokładne wypełnienie tychże ochroni obie strony interesowane od niemiłego zawodu. Obfity zasób dzieł dawniejszych, podobnież dobrze uregulowany przywóz w kraju i za granicą wychodzących nowości poda mi sposobność wszelką żądaniom i życzeniom miłośników literatury i sztuk pięknych jak najdokładniej dogodzić i zadość uczynić. Przyjmuję także prenumeraty i przed płaty na wszystkie krajowe i zagraniczne dzienniki i czasopisma, a to podług cen stałych a umiarkowanych – i przyrzekam takowe regularnie, w czasie po ich wyjściu jak można najszybciej – oddawać. Pewnie wypada mi wspomnieć i polecić skład u mnie znachodzący piękny i bogaty dobornych tak kolorowych jako i czarnych litografii, wszelkich do pisania, rysowania i malowania potrzebnych sprzętów, pięknych i eleganckich papierów, trwałych i w smaku najnowszym ram ozłoconych-dobrych i tanich, w przednich gatunkach piór stalowych i wzorów do wyszywania i haftów oprócz wyboru nut muzycznych na wszystkie instrumenta.

Źródło: podkarpackahistoria.pl

Jak to z Tarnogórą było.

10 listopada 2017 odbędzie się odsłonięcie tablicy informacyjnej, która opowiada o historii Tarnogóry od powstania aż po dzień dzisiejszy. Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej uroczystości, uchylając rąbka tajemnicy i przedstawiając już dzisiaj wygląd informatora oraz treść. Mamy nadzieję, że tablica przyczyni się do uporządkowania informacji na temat historii wsi.

tablica

Zaproszenie do galerii

list1Serdecznie zapraszamy do Starej Skrzyni, gdzie pojawiły się nowe dokumenty sprzed stu lat oraz galerie - tutaj m.in. dodano nowe zdjęcia do "lat siedemdziesiątych", oraz powstała z nadzieją na dalszy rozwój galeria przedstawiająca mieszkańców wsi w mundurach, jak można się domyślić to przeważnie mężczyźni choć... nie tylko. Zwracam się do wszystkich z prośbą o identyfikację swoich ojców, dziadków i pradziadków utrwalonych na tych zdjęciach, prosze również o nowe fotki do galerii, każdy w domu, w pudelku trzyma niejedno zdjęcie dziadka w mundurze, warto żeby było zabezpieczone przed upływem czasu.