OGŁOSZENIE

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry, zapraszam na Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2023 rok, które odbędzie się 26 marca 2024 roku (wtorek) o godz. 19.00 w Remizie OSP w Tarnogórze. Porządek zebrania zostanie przedstawiony na zebraniu. Podczas spotkania, uczestnicy będą mogli uiścić składkę członkowską za rok 2024, w kwocie 10 zł od osoby. 

Prezes Zarządu SPT – Edward Kak

Uczciliśmy Święto Niepodległości.

11 listopada 2023r, z okazji narodowego święta wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry Piotr Gałdyś i strażacy „OSP Tarnogóra” z prezesem Józefem Młynarskim, złożyli wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia dla społeczności wsi.

Remont kapliczki.

Rozpoczął się remont zabytkowej kapliczki, która od lat kryła w sobie nie tylko modlitwy, ale i ślady czasu. Miejscowi mieszkańcy postanowili przywrócić dawny blask tej sakralnej budowli, a prace remontowe są już w pełnym toku. Kapliczka, pełniąca funkcję ducha tej społeczności, przyciąga uwagę swoją unikalną architekturą i głębokimi korzeniami historycznymi.

Znajdująca się na skrzyżowaniu dróg, przez lata była świadkiem ważnych chwil w życiu mieszkańców oraz miejscem skupienia i refleksji. Decyzja o przeprowadzeniu remontu narodziła się z troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz pragnienia przekazania kolejnym pokoleniom piękna i znaczenia tej kapliczki.

Wojenna rocznica

„…Jest niedziela 23 kwietnia 1944 roku, godzina 19,38. Na lotnisku Campo Cassale samolot Halifax JP 224 startuje w swój rejs do okupowanej Polski – z zaopatrzeniem dla partyzantów. Załoga samolotu była doświadczona i zgrana, wojna trwała już kilka lat, ci młodzi ludzie wiele widzieli i doświadczyli, nie wiedzieli o jednym, że za kilka godzin czekają ich przeżycia, które odcisną się piętnem na całe ich późniejsze życie…”.

Załoga Halifxa JP 224 liczyła 7 osób:

  • Thomas Storey – „Tommy” pilot –dowódca -/Anglik/,
  • Eddie Elkington-Smith – „Eddie”- bombardier, II pilot -/ Anglik/
  • Oscar W. Congdon –“Hap” –nawigator -/Kanadyjczyk/,
  • Walter G. Davis – “Wally” – radiotelegrafista – /Anglik/,
  • Chales J.Keen – “Charlie” … Czytaj dalej…

Walne Zebranie Stowarzyszenia

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry, zapraszam na Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2022 rok, które odbędzie się 30 marca 2023 roku (czwartek) o godz. 19.00 w Remizie OSP w Tarnogórze. Podczas spotkania, uczestnicy będą mogli uiścić składkę członkowską za rok 2023, w kwocie 10 zł od osoby. Edward Kak

Obchody rocznicy Powstania Styczniowego – 22.01.2023

Minęło parę dni od uroczystości jakie miały miejsce na „Kobylich Górach” w Tarnogórze z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i dlatego można je na chłodno podsumować. Było nas więcej niż kiedykolwiek, zmieniona formuła spotkania uzupełniona o pokaz grupy rekonstrukcyjnej sprawiła, że łatwiej było wyobrazić sobie życie codzienne powstańców. Aby przypomnieć atmosferę spotkania załączamy zdjęcia autorstwa Piotra Sowy. Do zobaczenia za rok.

Edward Kak

DSC_1833

Aby zobaczyć galerię zdjęć – kliknij w obrazek (PZK).