Osobliwości Podkarpacia

Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry uzyskało zgodę Polskiego Radia Rzeszów na publikację audycji autorstwa pana Andrzeja Dańczyszyna z dnia 4 lipca 2024 roku pt. „Osobliwości Podkarpacia”, w nagraniu autor nawiązuje do dramatycznych wydarzeń ratowania angielskich lotników, których okrągłą rocznicę obchodziliśmy niedawno. O tamtych dniach, jak i o niemal rodzinnej relacji z potomkami uratowanych lotników, opowiada prezes Stowarzyszenia Edward Kak. Przyjemnego odbioru.

 

Diabeł Łańcucki

Zachęcamy do obejrzenia pilotażowego odcinka serialu „Diabeł Łańcucki”.

Pierwszy, 45-minutowy odcinek „Diabła Łańcuckiego” powstał na podstawie powieści o tym samym tytule Jacka Komudy za pieniądze darczyńców (ponad 800 tys. zł), zgromadzone przez mającą siedzibę w Malawie koło Birczy Fundację Ułani Króla Jana. Producent nie ma jednak środków na dokończenie serialu, dlatego rozmawia z TVP w Warszawie nad dalszym finansowaniem projektu.

Specjalne przeznaczenie

Po paru latach starań udało się Stowarzyszeniu Przyjaciół Tarnogóry złożyć w wydawnictwie Eureka  w Rzeszowie książkę,ktora zostanie wydana pod koniec maja 2021 roku. Pozycja ta w sporej części dotyczy wsi Tarnogóra.

Edward Kak.

Ptaki klepaki – w wakacyjnym nastroju

W 2015 roku, w setną rocznicę wydania „Przewodnika po Galicji” dr. Orłowicza, znany poeta i satyryk Artur Andrus, wybrał się w podróż do miejsc w owej książce przedstawionych. Tak w 15. odcinku trafił do Leżajska. Galicja widziana oczami pana Artura, subtelny humor oraz oczywiście samo miasto powinny skłonić wszystkich miłośników tych okolic do obejrzenia filmu, a potem może całej serii, której autorem jest Tomasz Paulukiewicz. Znajdziemy tu opowieść o Krakowie, Rzeszowie, Mielcu, Przemyślu, Starym Sączu czyli praktycznie całej dziedzinie naszego „cysorza” Franciszka Józefa. Na zakończenie Andrus śpiewa autorską piosenkę „Ptaki Klepaki”, inspirowaną tym co zobaczył. Polecam przy goleniu lub pod prysznicem, wpada w ucho i skłania do uśmiechu…