Rozstrzygnięcie konkursu „Podróż do źródeł”

2015-04-26 14.42.3026 kwietnia o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej w Tarnogórze odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu pt „Podróż do źródeł”, które zostało połączone z wystawą prac.

W uroczystości organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry wraz z Szkołą Podstawową w Tarnogórze uczestniczyli uczniowie, rodzice, bohaterzy przeprowadzonych wywiadów oraz zaproszeni goście. Wśród obecnych wymienić można: Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Jerzego Paula, który objął patronat nad konkursem i ufundował nagrody o wartości ponad 2 tysięcy złotych, dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej Andrzeja Chmurę wraz z Romanem Federkiewiczem, radną gminy Sylwię Rychlak, byłe i obecne władze Tarnogóry, a także księdza proboszcza Mariana Cieliczkę. Gościem szczególnym była senator RP Janina Sagatowska.

Uczniowie klas IV – VI bardzo ambitnie podeszli do konkursu. Zebrali informacje od najstarszych mieszkańców Tarnogóry i  Koziarni, które przedstawiono publiczności w formie filmu. Wszyscy mogli także podziwiać wystawę fotograficzną z wartościowymi historycznie dokumentami urzędowymi i prywatnymi, mapami, listami itp.

Po projekcji filmu i podziękowaniach dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnogórze Wioletty Fimiarz miejsce miał występ taneczny dzieci, który wzbudził wielkie zainteresowanie wśród dumnych rodziców.

2015-04-26 14.15.24Następnie zabrał głos Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry – Edward Kak, który dziękował rodzicom, dzieciom i nauczycielce historii – Katarzynie  Maczudze-Hammer, że włożyli tak wielki trud i zaangażowanie w konkurs. Po nim wypowiedziała się senator Janina Sagatowska cytując za kanclerzem Janem Zamoyskim słowa – Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie. Senator Sagatowska mówiła o potrzebie wpajania młodym postaw patriotycznych, apelowała o to aby pamiętać o historii szczególnie w tak ciężkich czasach. – Byłam uczestnikiem niezwykłego wydarzenia. Słuchać tych ludzi to wielka przyjemność w tym zakłamanym świecie – mówiła. Dziękowała dyrektorce szkoły, rodzicom i nauczycielom za wpajanie takich postaw, gdyż jak mówi – Tak łatwo to zatracić. Senator Sagatowska znana jako osoba niezwykle aktywna wyraziła swoją radość z tego, że została zaproszona. Jako, że są to  rejony niezwykle bliskie jej sercu często uczestniczy w tego typu imprezach. Niedawno np. czytała dzieciom w przedszkolu w Nowej Sarzynie.

Jako ostatni zabrał głos burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna dziękując Stowarzyszeniu Przyjaciół Tarnogóry a szczególnie Prezesowi – Edwardowi Kakowi za taką inicjatywę, radnej Sylwi Rychlak, sołtysom wsi Tarnogóra i w szczególności pani senator. – Wielkie słowa uznania dla pani senator Janiny Sagatowskiej, która jest wielką przyjaciółką naszego regionu.

Po przemówieniach gości zostały wręczone nagrody dla uczestników konkursu. W pierwszej kategorii „Utrwalanie dokumentów” I miejsce zajęła Wiktoria Kida i Anna Gałdyś, II miejsce Martyna Madej (najmłodsza uczestniczka konkursu) i II miejsce Aleksandra, Katarzyna i Karolina Koczot. Wyróżnienia otrzymali także Mateusz Traka i Kamil Robótka.

2015-04-26 15.03.28Jako, że w drugiej kategorii „Wywiad” wpłynęło 6 prac w technice audio i video, które wnoszą wielką ilość i różnorodność informacji o życiu i wydarzeniach z przeszłości Tarnogóry i Koziarni, których treści nie można wartościować, komisja Konkursowa postanowiła nie przyznawać miejsc tylko równorzędne wyróżnienia. Nagrody dostali: Róża Jakubowska za wywiad z ks. Janem Jakubowskim, w którym utrwaliła wartkie opowieści i wspomnienia z czasów dzieciństwa; Daria Madej za wywiad z prababcią, w którym utrwaliła niewygasłe emocje trudnego życia na wsi i grozę wojny oraz mowę potoczną mieszkańców Tarnogóry; Aleksandra Koczot, Karolina Koczot i Katarzyna Koczot za wywiad z Kazimierą Stafiej „Wspomnienia z dzieciństwa”, w  którym utrwaliły swobodę przekazu o dziejach regionu oraz informacji na temat zwyczajów i pracy mieszkańców; Katarzyna i Karolina Koczot za wywiad z Zbigniewem Kostyrą „Historia mojego dziadka”, utrwalający wspomnienie wnuka o losach wojennych swojego dziadka; Łukasz Koczot za wywiad z Franciszkiem Koczotem „Moja historia” w którym utrwalił pochodzenie i losy swojej rodziny oraz cenne informacje o nauczycielach i szkolnictwie, a także liczne wiadomości dotyczące życia mieszkańców Tarnogóry w okresie wojennym i powojennym; Emilia Traka za wywiad z Kazimierą Stafiej w którym zawarte są opowieści o folklorze, życiu, zabawach, pracach i ludziach którzy wyrośli w regionie.

Nagrody w postaci książek i tabletu przygotowała także Senator Sagatowska. Natomiast dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej wręczył Prezesowi Stowarzyszenia karnet okolicznościowy na zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej. Na koniec wszyscy uczestnicy konkursu, nauczyciele, bohaterowie nagrań i goście zapozowali do wspólnego zdjęcia. Po części oficjalnej odbyło się krótkie spotkanie zaproszonych gości, na którym rozmowy toczyły się w bardzo przyjemnej atmosferze wspomnień.

Regina Duch

Zapraszam do galerii zdjęć (pzk)

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.