Wojenna rocznica

„…Jest niedziela 23 kwietnia 1944 roku, godzina 19,38. Na lotnisku Campo Cassale samolot Halifax JP 224 startuje w swój rejs do okupowanej Polski – z zaopatrzeniem dla partyzantów. Załoga samolotu była doświadczona i zgrana, wojna trwała już kilka lat, ci młodzi ludzie wiele widzieli i doświadczyli, nie wiedzieli o jednym, że za kilka godzin czekają ich przeżycia, które odcisną się piętnem na całe ich późniejsze życie…”.

Załoga Halifxa JP 224 liczyła 7 osób:

  • Thomas Storey – „Tommy” pilot –dowódca -/Anglik/,
  • Eddie Elkington-Smith – „Eddie”- bombardier, II pilot -/ Anglik/
  • Oscar W. Congdon –“Hap” –nawigator -/Kanadyjczyk/,
  • Walter G. Davis – “Wally” – radiotelegrafista – /Anglik/,
  • Chales J.Keen – “Charlie” … Czytaj dalej…

Naprawdę warto…

  Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry  zaprasza do Bibioteki Publicznej Nowej Sarzynie ul. Jana Matejki 5 w celu zapoznania się z wystawą fotogramów autorstwa Janusza Motyki oraz rysunków autorstwa uczniów szkół  z terenu gminy Nowa Sarzyna. Wystawa powstała w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa ,, Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” . Wystawa będzie czynna do 15 mają 2022 roku. Serdecznie wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Zaproszenie

Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry zaprasza w dniu 13 kwietnia 2023 roku o godzinie 11:00 na uroczysty wernisaż wystawy w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” który odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Nowej Sarzynie – „Centrum Kultury i Biblioteka” na ul. Jana Matejki 5.
Serdecznie wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Jak wyobrażasz sobie życie w obozie powstańców na Kobylich Górach w Tarnogórze’’.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pn „Jak wyobrażasz sobie życie w obozie powstańców na Kobylich Górach w Tarnogórze’’ został rozstrzygnięty. Po długich naradach jury konkursowe wybrało osiem zwycięskich prac. Poniżej lista zwycięzców:

1. Julia Muskus, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łętowni;
2. Oliwia Chowaniec, Szkoła Podstawowa w Tarnogórze;
3. Aleksandra Kusiak, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej Curie w Nowej
Sarzynie;
4. Julia Kiełbowicz, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej Curie w Nowej
Sarzynie;
5. Weronika Groman, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej Curie w Nowej
Sarzynie;
6. Marta Bąk, Szkoła Podstawowa w Tarnogórze;
7. Maja Jakubowska, Szkoła Podstawowa w Tarnogórze;
8. Zuzanna Olko, Szkoła Podstawowa w Tarnogórze.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział … Czytaj dalej…

Wielkanoc 2023

Niech dom będzie dla Was zawsze ostoją spokoju, a na stole nigdy nie zabraknie chleba. Niech Wielkanoc jednoczy i wzmacnia całą rodzinę. Niech nigdy nie zabraknie Wam tego, co w życiu najważniejsze: zdrowia, miłości i bezpieczeństwa.

Zarząd Stowarzyszenia oraz redaktor strony internetowej.