Bronisław Smoła – żołnierz niezłomny

W ramach cyklu – „postacie Tarnogóry”, chciałbym Wam dzisiaj przedstawić sylwetkę żołnierza Batalionów Chłopskich, który wydatnie przyczynił się w kwietniu 1944 roku, do uratowania 7 pilotów angielskich skaczących  z uszkodzonego samolotu nad Tarnogórą. Bronisław Smoła, bo o nim mowa, kierował się zawsze prostymi zasadami; honorem, przyzwoitością i odwagą. Nie zawsze jednak te trzy cechy idące razem, zjednywały mu przyjaciół. Musiał uciekać przed „nową” władzą, ukrywać się, wielokrotnie tłumaczyć z tego co podczas okupacji dla Polaka było oczywiste. Dzięki uprzejmości Telewizji Kablowej LokalTel z Nowej Sarzyny, możemy zobaczyć bezcenne materriały, w których nasz bohater opowiada o najburzliwszym okresie swojego życia – niemieckiej okupacji, i pierwszym okresie po wkroczeniu Armii Czerwonej.

Zapraszam na film:

[wposflv src=http://www.tarnogora.info.pl/filmy/bsmola.flv]

8 marca 2014 roku rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry.

Miło mi oficjalnie poinformować, że 8 marca 2014 roku, podczas Walnego Zebrania Założycielskiego, podjęto uchwałę o powołaniu do życia Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry. Podczas tego zebrania, ukonstytuował się Zarząd Stowarzyszenia oraz wybrano Prezesa, którym został Edward Kak – serdecznie gratulujemy!

Uczestnicy przyjęli nazwę i w gorącej dyskusji zakreślili ramy działalności organizacji. Omawiano też plan pracy, na najbliższe miesiące. Mówiąc krótko, słowo stało się ciałem. Trzymamy kciuki nie tylko za członków nowoutworzonego stowarzyszenia ale również za tych wszystkich, którym nieobcy jest los i rozwój ziemi leżajskiej. Ksiądz prof. Józef Tischner mówił, że na początku to byli górale, tyle że udawali Greka, ja myślę, że tak na samiutkim początku to była Tarnogóra….

Zarząd Stowarzyszenia:

1. Edward Kak – prezes

2. Piotr Gałdyś – wiceprezes

3. Franciszek Półćwiartek – sekretarz

Czytaj dalej…