Święto Niepodległości 2017.

DSC_0042Od kilku lat spotykamy sie w Tarnogórze w przeddzień Święta Niepodległości aby powiedzieć - jesteśmy i pamiętamy!  Grono osób może nie jest oszałamiające, ale jest to zawsze kilkadziesiąt osób: uczniowie szkoły podstawowej, dorośli którzy uznali, że warto i należy na tą chwilę odejść od codziennych obowiązków, druhowie z OSP Tarnogóra.

Zawsze jest jakiś motyw przewodni, w tym roku takim elementem wiodącym było odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy Remizie OSP, na której znalazła się kronika Tarnogóry wraz z mapami ilustrującymi rozwój wsi na przestrzeni prawie 300 lat. Ciekawym elementem są także zdjęcia, które przypominają ludzi i wydarzenia w Tarnogórze w ciągu ostatnich 100 lat.

Tradycyjnie spotkanie 10 listopada 2017 roku rozpoczęto akademią w szkole podstawowej, następnie wszyscy przeszli pod Remizę OSP, gdzie Burmistrz Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel  w towarzystwie przedstawicieli wsi odsłonił pamiątkową tablicę.

Następnie na Placu Pamięci złożono wieniec od wsi Tarnogóra jako wyraz wdzięczności za tą możliwość życia w niepodległej Polsce.

Po zakończeniu uroczystości członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry złożyli pamiątkowe wieńce przy pomnikach: Powstańców Styczniowych na "Kobylich Górach", rozstrzelanych w 1943 roku dwóch mieszkańcach  naszej wsi w lesie przy drodze kr. 77, oraz lotników z Halifaksa i partyzantów Batalionów Chłopskich.

Ciekawym podsumowaniem tego dnia było zamontowanie odnowionego ponad 100-letniego krzyża w lesie na "Głogowcu"pod Tarnogorą.

Edward Kak

ZAPRASZAM DO GALERII ZDJĘĆ (PZK)...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*