Święto Niepodległości 2017.

DSC_0042Od kilku lat spotykamy sie w Tarnogórze w przeddzień Święta Niepodległości aby powiedzieć – jesteśmy i pamiętamy!  Grono osób może nie jest oszałamiające, ale jest to zawsze kilkadziesiąt osób: uczniowie szkoły podstawowej, dorośli którzy uznali, że warto i należy na tą chwilę odejść od codziennych obowiązków, druhowie z OSP Tarnogóra.

Zawsze jest jakiś motyw przewodni, w tym roku takim elementem wiodącym było odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy Remizie OSP, na której znalazła się kronika Tarnogóry wraz z mapami ilustrującymi rozwój wsi na przestrzeni prawie 300 lat. Ciekawym elementem są także zdjęcia, które przypominają ludzi i wydarzenia w Tarnogórze w ciągu ostatnich 100 lat.

Tradycyjnie spotkanie 10 listopada 2017 roku rozpoczęto akademią w szkole podstawowej, następnie wszyscy przeszli pod Remizę OSP, gdzie Burmistrz Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel  w towarzystwie przedstawicieli wsi odsłonił pamiątkową tablicę.

Następnie na Placu Pamięci złożono wieniec od wsi Tarnogóra jako wyraz wdzięczności za tą możliwość życia w niepodległej Polsce.

Po zakończeniu uroczystości członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry złożyli pamiątkowe wieńce przy pomnikach: Powstańców Styczniowych na „Kobylich Górach”, rozstrzelanych w 1943 roku dwóch mieszkańcach  naszej wsi w lesie przy drodze kr. 77, oraz lotników z Halifaksa i partyzantów Batalionów Chłopskich.

Ciekawym podsumowaniem tego dnia było zamontowanie odnowionego ponad 100-letniego krzyża w lesie na „Głogowcu”pod Tarnogorą.

Edward Kak

ZAPRASZAM DO GALERII ZDJĘĆ (PZK)

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*