11. listopada – w kolejną rocznicę…

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów, kiedy to terytorium kraju było podzielone między Rosję, Prusy i Austrię. Tego dnia, w wyniku zakończenia I wojny światowej oraz sprzyjających wydarzeń politycznych, Józef Piłsudski przejął władzę wojskową w Warszawie. Data ta stała się symbolem odrodzenia państwa polskiego i do dziś jest obchodzona jako Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry uczciło ten dzień…

Poświęcenie tablicy upamiętniającej ks. Aleksandra Bieńka.

tarn12
13 października 2024 roku dokonano w Kościele w Tarnogórze symbolicznego odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Ks. Aleksandra Bieńka – w jego 20 rocznicę śmierci.
Z uwagi na fakt, że mało wiemy o życiu Ks. Aleksandra Bieńka, przedstawiamy najważniejsze fakty z jego życiorysu, oraz kilka fotografii do których udało się nam dotrzeć, a które ukazują tą postać jako człowieka pełnego życia i działania…
Ksiądz Aleksander Bieniek urodził się 12 grudnia 1938 roku w Boguchwale. Tu ukończył szkołę podstawową, następnie kontynuował naukę w Rzeszowie. Po odbyciu służby wojskowej w 1961 roku, podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu – święcenia kapłańskie otrzymał 4 czerwca 1967 roku. Nim trafił do Tarnogóry jako ten, który rozpoczął budowę duchową i fizyczną parafii – zdobywał niezbędne doświadczenie jako wikariusz w Krzywczy, Jaśle, Stalowej Woli, Kopkach. Tarnogóra od 1922 roku wchodziła w skład parafii w Kopkach, ks. Aleksander Bieniek jako wikariusz stopniowo poznawał wieś Tarnogórę jak i jej mieszkańców, a także oczekiwania ludzi, jeżeli chodzi realizację w praktyce potrzeb religijnych. W rezultacie z jego inspiracji w nocy z 29/30 kwietnia 1978 roku grupa mieszkańców Tarnogóry i części Koziarni, zajęła niewykorzystaną części budynku po byłej Gromadzkiej Radzie Narodowej w Tarnogórze i przez noc i parę dni następnych zaadaptowała go na Kaplicę. To tu Ks. Aleksander Bieniek rozpoczął swą posługę kapłańską w Tarnogórze.
8 maja 1979 roku wraz parafianami z Tarnogóry i części Koziarni rozpoczął budowę nowego kościoła, w którym już w grudniu 1979r. odprawił pierwszą Mszę Świętą. 1 stycznia 1980 roku został mianowany proboszczem w Tarnogórze, natomiast w dniu 4 maja 1980 roku poświęcono nowo wybudowany kościół i oficjalnie erygowano parafię w Tarnogórze. Pozostałe lata życia księdza to uporczywa praca na rzecz budowy wspólnoty duchowej nowej parafii jak i tej materialnej: rozbudowy wyposażenia technicznego kościoła, jego upiększanie, budowy cmentarza parafialnego, jak i troska o życie codzienne parafian. 
Ksiądz Aleksander Bienek odszedł do Domu Pana 11.10.2004 roku i spoczął wśród swoich parafian, na cmentarzu – do którego powstania tak dużo uczynił.
 
Tablicę zaprojektowała Pani Sylwia Walania – Telega, natomiast odlewu dokonał zakład KAW-MET Marek Kawiński sp z o.o. z Zadąbrowia.
Wydarzenie to było możliwe dzięki zaangażowaniu finansowemu Parafian z Tarnogóry i Koziarni.
Edward Kak
 
 

Osobliwości Podkarpacia

Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogóry uzyskało zgodę Polskiego Radia Rzeszów na publikację audycji autorstwa pana Andrzeja Dańczyszyna z dnia 4 lipca 2024 roku pt. „Osobliwości Podkarpacia”, w nagraniu autor nawiązuje do dramatycznych wydarzeń ratowania angielskich lotników, których okrągłą rocznicę obchodziliśmy niedawno. O tamtych dniach, jak i o niemal rodzinnej relacji z potomkami uratowanych lotników, opowiada prezes Stowarzyszenia Edward Kak. Przyjemnego odbioru.

 

Wielkanoc 2024

Niech radość z narodzin nowego życia, które symbolizuje Zmartwychwstanie Chrystusa, wypełni Wasze domy i serca. Życzymy Wam obfitości wszelkich łask, zdrowia, pomyślności oraz niezapomnianych chwil w gronie najbliższych. Niech Wielkanoc będzie dla Was czasem wzmacniania więzi, otuchy i spokoju. Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Życzy Zarząd Stowarzyszenia oraz redaktor strony internetowej.

OGŁOSZENIE

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry, zapraszam na Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2023 rok, które odbędzie się 26 marca 2024 roku (wtorek) o godz. 19.00 w Remizie OSP w Tarnogórze. Porządek zebrania zostanie przedstawiony na zebraniu. Podczas spotkania, uczestnicy będą mogli uiścić składkę członkowską za rok 2024, w kwocie 10 zł od osoby. 

Prezes Zarządu SPT – Edward Kak

Boże Narodzenie 2023

Drodzy Przyjaciele.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku pragniemy Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia pełne radości, spokoju i nadziei. Niech te Święta będą czasem refleksji nad wartościami, które niesie ze sobą Boże Narodzenie, a Nowy Rok niech otworzy przed Wami nowe możliwości i pełen sukcesów kolejny etap życia. Życzymy Wam spełnienia marzeń, siły do pokonywania trudności oraz nieustającego zapału.

Niech Nowy Rok przyniesie Wam wiele radosnych chwil, sukcesów w realizacji projektów oraz satysfakcji z osiągniętych celów. Życzymy Wam, aby każdy dzień przynosił nowe inspiracje, a Wasza praca dla Stowarzyszenia była owocna i pełna satysfakcji. 
Cieszymy się, że możemy być częścią tej wspaniałej społeczności, tworzonej przez Waszą pasję i zaangażowanie.

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry – Edward Kak,
Zarząd SPT i administrator strony.